Alles over één aandoening
Elf dossiers die nieuws, richtlijnen en veelgestelde vragen bij elkaar brengen.
Inhalatie-treprostinil valt af bij pulmonale hypertensie door COPD
ERS Insights 2026Deze aflevering hoort bij onze serie over ERS 2026 in Barcelona. Bekijk alle afleveringen en de toets.- De PERFECT-studie met inhalatie-treprostinil bij PH door COPD is voortijdig gestopt: geen effectsignaal, en meer ongunstige reacties in de behandelarm.
- Een registratie bij PH door interstitiële longziekte zegt niets over werkzaamheid bij PH door COPD.
- In een retrospectieve registeranalyse hadden patiënten behandeld met PDE5-remmers een betere prognose, bij zowel ernstige als niet-ernstige PH. Retrospectief, dus met de bijbehorende beperkingen.
- Gabor Kovacs (Graz, Oostenrijk), "Managing pulmonary vascular disease in COPD: current practice, pitfalls and future therapeutic strategies", in de gezamenlijke ERS/ESC-sessie 178, ERS Congress 2026, Barcelona, 6 september 2026. Samengevat uit de opname door de redactie van MediaMed.
- Onderliggende publicatie: Nathan SD et al. Inhaled treprostinil in pulmonary hypertension associated with COPD: PERFECT study results. Eur Respir J 2024;63(6):2400172. Registratie NCT03496623, status beëindigd.
- Richtlijn: 2022 ESC/ERS Guidelines for the diagnosis and treatment of pulmonary hypertension. Eur Heart J 2022;43:3618.
Veelgestelde vragen
1. Waarom werkt inhalatie-treprostinil wel bij PH-ILD en niet bij PH-COPD?
Dat is niet opgehelderd. De registratie bij pulmonale hypertensie door interstitiële longziekte bleek niet door te trekken naar COPD; PERFECT liet geen effectsignaal zien.
2. Zijn er wel middelen met een gunstig signaal bij PH door COPD?
In een retrospectieve analyse van het GoDeep-register hadden patiënten behandeld met PDE5-remmers een betere prognose, bij zowel ernstige als niet-ernstige PH. Retrospectief, dus met de bijbehorende beperkingen.
Toen inhalatie-treprostinil werd geregistreerd voor pulmonale hypertensie bij interstitiële longziekte, ontstond een logische verwachting: als een geïnhaleerd prostacycline-analoog werkt bij PH door longfibrose, waarom dan niet bij PH door COPD? Het is dezelfde vorm van vasculaire betrokkenheid bij een parenchymateuze longziekte, en het inhalatieprincipe belooft juist daar iets, omdat het middel terechtkomt waar ook de ventilatie is.
Die verwachting is op ERS 2026 begraven. De PERFECT-studie, die inhalatie-treprostinil onderzocht bij PH geassocieerd met COPD, moest voortijdig worden gestopt. Er was geen aanwijzing voor werkzaamheid, en er waren meer patiënten in de behandelarm met een ongunstige reactie op de behandeling.
Dat is een belangrijker resultaat dan het lijkt, omdat het de verleiding wegneemt om een registratie bij de ene indicatie door te trekken naar de andere. De spreker was daar expliciet over: de hoop was dat dit een universeel middel zou worden voor PH bij longziekten, en dat is het niet.
Wat er wel bemoedigend was, kwam uit een grote retrospectieve analyse van het GoDeep-register naar PDE5-remmers. Zowel bij ernstige als bij niet-ernstige pulmonale hypertensie hadden behandelde patiënten een betere prognose. De spreker plaatste dat resultaat zelf meteen in perspectief: het is retrospectief, met alle beperkingen van dien.
Ook nuttig voor de spreekkamer: patiënten met COPD profiteerden in de studies naar PH-medicatie duidelijk minder op zes-minuten-loopafstand en andere eindpunten dan patiënten zonder COPD. De tijd tot klinische verslechtering verbeterde bij hen wél. Wie dus met een COPD-patiënt met pulmonale hypertensie een behandeling overweegt, moet rekening houden met een andere werkzaamheid en een andere tolerantie dan bij de klassieke PAH-populatie.
De richting van het onderzoek blijft intrapulmonale selectiviteit, en inhalatie blijft daarvoor een aantrekkelijke route. Het probleem dat moet worden opgelost is het ontstaan van gebieden met een lage ventilatie-perfusieverhouding wanneer je de pulmonale vaatboom behandelt. Er lopen twee klinische studies die die kant op gaan.
Uit de zaal
Gabor Kovacs over de PERFECT-uitkomst:
"Unfortunately, the study was not positive. It had to be stopped, there was no sign of efficacy, and there were more patients on the drug who had adverse response to treatment."
Wat dit betekent voor de praktijk
Voor de dagelijkse praktijk verandert er weinig, en dat is precies het punt: de drempel om off-label een PH-middel te proberen bij een COPD-patiënt met een hoge pulmonale druk hoort na deze uitkomst hoger te liggen, niet lager. Herkenning van het pulmonaal vasculaire fenotype blijft wel zinvol, omdat het iets zegt over prognose en over de vraag wie in aanmerking komt voor verwijzing naar een expertisecentrum.
Wat de richtlijn zegt
De ESC/ERS-richtlijn pulmonale hypertensie uit 2022 is hier duidelijk over, en strenger dan veel mensen denken. Bij longziekte met niet-ernstige pulmonale hypertensie wordt PAH-medicatie afgeraden, klasse III. Bij verdenking op ernstige pulmonale hypertensie, of bij twijfel over de behandeling, is verwijzing naar een PH-centrum een klasse I-aanbeveling, en daar hoort dan een individuele afweging plaats te vinden. De richtlijn stelt letterlijk dat het bewijs ontbreekt om PAH-medicatie bij COPD met PH algemeen toe te passen.
Nederland heeft geen eigen richtlijn pulmonale hypertensie; de Europese richtlijn is door de wetenschappelijke verenigingen van longartsen en cardiologen overgenomen als geldend voor Nederland. De behandeling hoort in een expertisecentrum plaats te vinden. Als expertisecentrum zijn erkend: Amsterdam UMC locatie VUmc, Erasmus MC, Radboudumc, St. Antonius Ziekenhuis Nieuwegein, UMCG en MUMC+. Voor kinderen is het UMCG landelijk expertisecentrum.
Lees het volledige artikel
Meld u gratis aan om verder te lezen en toegang te krijgen tot alle artikelen, nascholing en accreditatie op mediamed.
Gratis aanmeldenIk heb al een Mediamed account · InloggenLees ook
Elke maand wachten met triple therapie na een exacerbatie kost 11 procent extra cardiovasculair risico
3 min. leestijd
Een patiënt met COPD komt terug van een exacerbatie. Hij knapt op, de prednison is uitgewerkt, en de vraag of zijn onderhoudsmedicatie moet worden uit ...
Een kwart van de mensen met PRISm krijgt COPD onder het voorgestelde nieuwe schema
3 min. leestijd
De diagnose COPD hangt in Nederland nog altijd aan één getal: de FEV1/FVC-ratio na bronchusverwijding. Wie eronder zit heeft het, wie erboven zit niet ...

